איילה חסון בוכה במהלך עדותה של ילדת רווחה, ששימשה פס ייצור בעסקי האומנה של הרווחה בישראל – רשת ב', 26.3.2015

כ-3000 ילדים בישראל שוהים במשפחות אומנה, שאמורות לספק להם את מה שההורים הביולוגיים לא יכלו להעניק- חום ואהבה. תחקיר יומן שישודר מחר, 27.3.2015, חושף עדויות להתעללות מינית במשפחות אומנה.
.
צפו והקשיבו לפרומו… אילה חסון בתכנית "הכל דיבורים" ברשת ב' – מראיינת את התחקירנית יפעת גליק ואת אנה, אחת הקורבנות של פשעי האומנה בישראל… 26.3.2015
.
.

להלן תמלול השיחה:

בסוף התמלול, מצורף הפוסט שפרסמה התחקירנית יפעת גליק בפייסבוק כפרומו לתחקיר שביצעה, והפוסט שפרסמה עוה"ד רוני אלוני-סדובניק בפייסבוק, המתאר כיצד החליטה לשתף את ערוץ 1 בסודות הכמוסים ביותר של הרווחה… אודות קורבנות הרווחה שייצגה, ואלה היוו את התשתית לתחקיר על משפחות האומנה בישראל, שישודר ב"יומן שישי" בתאריך 27.3.2015 בערוץ 1… כ"כ, מצורפים מטה ב"קישורים", 2 סרטונים: התחקיר המלא  ששודר ביומן שישי, והדיון שנערך בעקבות התחקיר. 

איילה חסון – מחר ב"יומן", יפעת גליק תציג כתבת תחקיר על ילדי משפחות האומנה… שלום לך יפעת גליק.

יפעת גליק – שלום לך איילה, כן, מחר ביומן נביא איזו שהיא תמונת מצב של משפחות האומנה בשנים האחרונות בישראל…  מזה משפחת אומנה?… אולי  נסביר… ילדים שחוו הזנחה אצל ההורים הביולוגים שלהם והם עברו למשפחות אומנה כדי שיעניקו להם קורת גג ואת החום והאהבה והביטחון שכל כך היה חסר להם… ואנחנו חושפים עדויות קשות מאוד של ילדים שעברו התעללות מינית על ידי ההורים האומנים, במשפחות האומנה,  וכשאנחנו ניסינו להבין, מה גרם לכל זה, מי שומר על הילדים האלה, אז גם הגענו לממצאים האלה, שחלק מהגופים שאמורים לספק את שירותי אומנה, בכלל לא מפוקחים ע"י שירותי האומנה במשרד הרווחה… ומצאנו עוד נתונים שהדהימו אותנו… למשל, 1 מכל 3 ילדים המתגוררים במשפחות אומנה, לא נפגשים עם עובדים סוציאליים… נתון זה לקוח מדו"ח מחקר שערך מכון ברוקדייל, הממומן על ע"י משרד הרווחה… ועוד נתונים חמורים מאוד… אני התגלגלתי ככה מעדות לעדות, שמעתי כמה עדויות מאוד מאוד קשות של ילדים,

איילה חסון – סליחה שאני עוצרת אותך יפעת, אבל חשוב להדגיש, כי אלה ילדים שמוצאים מהמשפחות הביולוגיות שלהם, כי שם הם עוברים  הזנחה, או התעמרות, התעללות, ומפקידים אותם ילדים חסרי ישע במשפחות אומנה, לא משפחות מאמצות, עד שהמשפחה הביולוגית תוכל לקלוט אותם חזרה, עפ"י החלטה של הגופים הרלוונטים, או שעד שהם יעברו למשפחות מאמצות, ואותם ילדים, מבלי לפגוע במשפחות אומנה טובות, המטפלות היטב, אז אותם ילדים שעוברים התעמרות אחת מהמשפחות הביולוגיות שלהם עוברים למקום אחר שלא מגונן עליהם, ובעצם הגופים שאמורים לפקח לא עושים את זה, והילדים עוברים מהתעמרות אחת להתעמרות אחרת…

יפעת גליק: מה שהיה הכי מזעזע בעבודה על התחקיר הזה, שזו אוכלוסיה הכי מוחלשת שיש, ילדים שאין להם אף אחד בעולם והם בעצם שעברו מהתעללות אחת מהזנחה פושעת, לאיזשהו מקום שאמור להגן עליהם, ושם הם חוו טראומה נוספת.

אילה חסון: שלום לך אנה

התמלול עדיין בעבודה.

*****

 .
8 תמונות – זה כל מה שנשאר לה, לאנה, מילדותה המוקדמת.
 .
אם הדלתות היו מסתובבות בכיוון אחר, החיים שלה היו וצבועים ורוד בוהק. כי היא חכמה, רהוטה, יפה. מאוד יפה. אחת כזאת שיודעת להסתדר.

אבל היא נולדה להורים שהזניחו אותה והתגלגלה לפנימייה ומשם למשפחה אומנת.

בת 8 בלבד, הראה לה האב האומן שלה סרטים כחולים ואחר כך חולל בגופה הקטן זוועות.

במרחק קו אווירי לא גדול משם, במשפחת אומנה אחרת, התגוררה הילדה דנה. גם הוריה הביולוגיים לא יכלו לשאת בנטל הגידול. היא חשבה שיחסי המין שקיים איתה אביה החורג הם היחסים שמקיימים כל הילדים עם כל ההורים בעולם.

הרשויות גילו שמשהו פה לא בסדר רק כשנינה היתה כבר בת 14, בחודשי הריון מתקדמים. היא ילדה ומסרה את בנה לאימוץ. מי שהכניס אותה להריון היה אביה האומן.

העדויות המזעזעות שתשמעו הם לא הדבר היחיד שהפך לי את הבטן. ככל שהתגלגלנו עם הסיפור הזה, העורכת נועה ברק ואני, התגלו עוד רבדים באוזלת היד של שירותי האומנה במשרד הרווחה: העדר פיקוח, ליווי והשמה מתאימים הם רק חלק מהגילויים.

הערב ב"יומן", בערוץ הראשון – התחקיר המלא על…

הילדים השקופים, הכי מוחלשים בחברה, אלה שאף אחד לא שמע את הזעקה שלהם, למרות שהיא מילאה את כל החלל.
עריכת וידאו: אירית דנון

 *****

רוני אלוני סדובניק‏ (עו"ד) שיתפה את ה‏סרטון‏ של ‏הערוץ הראשון
מי שומר על ילדי האומנה?

תחקיר שישודר הערב בערוץ 1 אצל איילה חסון (27/3/15). צפו היום בתחקיר מהחשובים והמטלטלים שהיו כאן, 20:00 "מבט" הערב.

איך נולד התחקיר?

יום אחד הגיעה למשרדי צעירה בת 19 וסיפרה לי, כיצד הוצאה על ידי הרווחה מחזקת אביה שהיה שתיין ומדוכא אבל אהב אותה מאד וטיפל בה ככל שיכל…

היא הוכנסה למשפחת אומנה בקריית מלאכי ושם עברה מגיל 6 פגיעה מינית יומיומית בידי אב האומנה. היא סיפרה לעו"ס וזו לא האמינה לה, טענה שהיא "ממציאה" כדי לחזור לחיק אביה האוהב. החזירו אותה לטורף הפדופיל בכוח…

הפעם היא צילמה אותו בעת ביצוע מעשיו בעזרת הטלפון הנייד שלה. רק כך נחשף האונס.

יצאתי למאבק משפטי קשה ומתיש מול משרד הרווחה והרשויות, אשר במקום להשפיל מבט ולהתנצל, טרטרו אותנו שנים במאבק משפטי בלתי נגמר.

בסוף אכן הצלחנו לקבל פיצוי מהגבוהים שהיו בארץ, אך התנאי של המדינה היה שהיא תתחייב לסודיות ולא תדבר על מה שקרה באומנה ולא על הסדר הפיצויים.

אחריה, הגיעו אלי אח ואחות בשנות העשרים, שאף הם הוכנסו לאומנה באזור אחר בארץ, ואף הם עברו תקיפה מינית, התעללות פיזית ומינית קשה מאד, כשהפדופיל באומנה נחשף הם הוצאו משם אך הרווחה השאירה שם לעוד שנה- ילדה קטנה נוספת שהמשיכה להיאנס עוד תקופה ארוכה. גם כאן שילמה המדינה פיצויי עתק בתנאי שתשמר סודיות.

כשהגשתי את התביעה הנזיקית התשיעית בשם ילדה אחרת שאף היא נאנסה בעת שהותה במשפחת האומנה, הבנתי שיש כאן כבר תופעה המחייבת חשיפה וביקורת ציבורית, אך הפרקליטות קיבלה גיבוי מוחלט מבית המשפט שדן בתיקים אלו- שהטיל איסור פרסום גורף המונע מהילדה לספר מה קרה.

כך עדיף לא?… שאיש לא ידע… שאיש לא יתקן… שימשיכו באותה המתכונת הרשלנית של בחירת משפחות אומנה בשיטה קלוקלת… הרחק מעין השמש המחטאת… מאחורי דלתיים סגורות… מתן צו איסור פרסום המגונן לא על נפגעת העבירה אלא על רשלנות פושעת של הממסד.

תחקיר עומק על מחדל המדינה בפיקוח על משפחות אומנה… זה אכן נושא קשה לעיכול.

יפעת גליק ואיילה חסון מערוץ 1, הן הרימו את הכפפה, ראו את החשיבות הציבורית במיגור עבירות מין נגד ילדים בתוך חסות המדינה – ועמלו על משימה עיתונאית ממדרגה ראשונה שמטרתה-למנוע את הכאב והסבל מהילד והילדה הבאים בתור.

****

קישורים:

מודעות פרסומת

אודות הרשומה

כללי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: