עמותות מיותרות ורווחה מושחתת, כל אחד חומד לעצמו את הכסף שיועד לביטחון תזונתי… מדוע המדינה לא מעבירה את הכסף ישירות לנזקקים?

כסף שיועד לביטחון תזונתי לאוכלוסיה חלשה, תקוע בין הרווחה המושחתת והעמותות המושחתות, ואוכלוסיית הנזקקים באמצע סובלת.

בינואר 2014 הצהיר שר האוצר לשעבר יאיר לפיד על התחייבות ממשלתית להעברת 60 מיליון שקלים לעמותות סיוע בתחום המזון לצורך רכישת סלי וכרטיסי מזון לנזקקים.

60 מיליון

באותו מעמד התחייבו לפיד ושר הרווחה לשעבר מאיר כהן על העברת עוד כ-170 מיליון שקלים ליוזמות שונות להגברת הביטחון התזונתי, ואלו אכן הועברו.

העברת 60 מיליון השקלים נדחתה שוב ושוב, בין היתר בשל מחלוקות שהתגלעו בין משרד הרווחה לבין היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין על אופן חלוקת התקציבים.

לקראת חגי תשרי 2014 – נרשמה עלייה בפנייה לעמותות סיוע

בתחילת ינואר 2015 הודיע משרד הרווחה, כי 175 אלף שקלים יועברו לעמותת "לקט ישראל", נוסף ל-325 אלף שקלים שאושרו לעמותת "לתת"… סה"כ חצי מיליון שקלים, המצטרפים למיליון שקלים וחצי, שיועברו לעמותות נוספות לצורך רכישת סלי מזון… סה"כ 2 מיליון ש"ח.

לאור עמדת היועץ המשפטי לממשלה החליטו ברווחה, כי חלוקת הכסף לעמותות תיעשה בצורת "תמיכות". לצורך כך פורסמה רשימת התבחינים, שהועברה לעמותות רק בשבועות האחרונים של 2014 – כ-10 חודשים לאחר ההכרזה.

הסכום שהוקצה לבסוף אינו נמצא בבסיס התקציב, ומקורו בעודפים של משרד האוצר, כך שאין לדעת אם הנושא יתוקצב בשנים הבאות.

להלן רשימת הקצאות כספים למלחמה בעוני שבוטלו, בין היתר בשל התפזרות הממשלה בדצמבר 2014 והקדמת הבחירות:

 • העברת כ-340 מיליון שקלים להעלאת קצבאות הבטחת הכנסה של כ-200 אלף קשישים עניים שתוכננה לחודש ינואר 2015.
 • המלצת הוועדה למלחמה בעוני, על תוספת של 7.9 מיליארד שקלים למלחמה בעוני,
 • שורה של התחייבויות של וועדות ממשלתיות, שנולדו בעקבות המלצה להקצות כספים לביטחון תזונתי.

מקורן של ההתחייבויות עוד בתקופת כהונתו של ח"כ יצחק הרצוג בתפקיד שר הרווחה ב-2008 ולאחר מכן בכהונותיהם של השרים משה כחלון ומאיר כהן.

ההתחייבות להקצות כסף לביטחון תזונתי ניתנה רק לאחר שהעמותות עתרו לבג"ץ והוקמה ועדה ממשלתית שעסקה בנושא.

מחקר ביטוח לאומי קבע:

מפברואר 2014 – 18.8% מהמשפחות בישראל סובלות מאי-ביטחון תזונתי, המוגדר במדינות המפותחות כ"נגישות לא סדירה למזון בכמות מספקת המאפשרת חיים בריאים ופעילים".

כ-8% מכלל משפחות אלה, שהן כ-243 אלף משפחות – סובלות מאי-ביטחון תזונתי ניכר.

בחודשים האחרונים פורסמו דו"חות עגומים רבים על מצב העוני והאי-ביטחון התזונתי בישראל:

דו"ח ועדת אלאלוף,

דו"ח מכון טאוב,

דו"ח העוני של הביטוח הלאומי ועוד.

 מנכ"ל עמותת "לקט ישראל", גידי כרוך, תוהה"כיצד סכום נמוך מאוד של 175 אלף שקלים אמור לעזור ל'לקט ישראל' לטפל בנושא הרעב הכה בוער… הפערים בין ההבטחות למציאות קשים מאוד לגישור, לא ל'לקט ישראל', כי אם לאותם אנשים שידם אינה משגת וזקוקים לעזרה שאותה הממשלה ממאנת לתת. לאור זאת, אנו מעדיפים כי הסכום שהוקצה לנו יועבר לעמותות קטנות יותר, לטובת עזרה לנזקקים, ואנו ב'לקט ישראל' נמשיך לפעול ולדאוג להם דרך התרומות שאנו מקבלים כפי שעשינו עד היום".

עו"ד ערן וינטרוב, מנכ"ל עמותת "לתת", אמר: "עצוב שלאחר שמונה שנים של הבטחות והתחייבויות ממשלתיות לטפל בנושא האי-ביטחון התזונתי, הוקצה תקציב שיספיק לתמיכה חודשית ב-139 משפחות, בעוד מאות אלפים מצויות בעוני חמור… הסכום משול לתרומה של קרן פילנתרופית ולא לתפקוד של מדינה, מבטאים סדר עדיפויות לקוי ואת הכישלון הממשלתי בטיפול בנושא לאורך השנים. מחד, אנו מעריכים כל תמיכה וזקוקים לכל משאב על מנת לתת מענה למשפחות הרבות שחיות במצוקה נוראית. מאידך, לאור השורה התחתונה שמשמעה הסרת אחריות מהטיפול במצב, נשקול אם לשתף פעולה עם מהלך זה".

תושבת דימונה, אם לשניים שנמצאת בהריון מתקדם, מספרת:

"אני גרה עם שני ילדיי בדירה של 'עמידר', נקלעתי למצב בעייתי, כרגע אני לא עובדת ואין לי עזרה", אמרה. "הרווחה נמצאת שם בשבילי מבחינה נפשית, אבל אין תקציבים. אני גרה על ארגזים. עצוב לי שמדינת ישראל לא לוקחת אחריות, שהממשלה לא מבינה את התפקיד החשוב שיש לה בסיוע לאזרחים שזקוקים לכך".

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה:

"בעקבות התארכות ההליכים הממשלתיים לגבי אופן הקצאת הכספים, התבחינים לחלוקתם נערכו רק ברבעון האחרון של 2014 וכך יכולנו לחלק רק את החלק היחסי של הסכום שאליו התחייבנו. יש לזכור שהמדינה ומשרד הרווחה העבירו עשרות מיליונים לטובת ביטחון תזונתי ב-2014, כספים שהם תוספת לתקציבים שהיו עד השנה… במהלך 2015 נקיים הערכת מצב מחודשת בעניין התקציבים האלה, היינו רוצים שהמדינה תטפל ישירות בנושא של הביטחון התזונתי ולא תעביר את הכסף לעמותות שהתקורות (עלויות ניהול) שלהן גבוהות".

 ****

ממשלת ישראל התחייבה להעביר 60 מיליון שקלים לנזקקים, אך בפועל הוקצו רק 2 מיליון שקלים לביטחון תזונתי…. תגובת משרד הרווחה: "הבעיה בעיכוב העברת הכספים נעוצה ב"הליכים הממשלתיים לגבי אופן ההקצאה".

מודעות פרסומת

אודות הרשומה

כללי

2 תגובות

הוסיפו את שלכם →

 1. היחיד שתקע את הכסף זה ביבי שעצר את הממשלה שאישרה את התקציב הכי חברתי שהיה פה

  אהבתי

  • מלכה טייכר-מילר 14 בינואר 2015 — 15:58

   לי, הקצאת הכסף לנזקקים, אינה פתרון למצוקתם הכלכלית של הנזקקים. הקצאת הכסף לנזקקים, מהווה פיתוי מסוכן ומגרה את השחיתות… כך הושחתו כספי ציבור כפי שפורסם בפרשת "ישראל ביתינו" ובזמנו פעל באותה שיטה אריה דרעי… וכך פועלים כל הזמן גם פושעי הרווחה ופושעי העמותות העושים לביתם על גבם של הנזקקים… בכתבה, אני מדגישה שאין צורך במתווכים, כלומר, בעמותות, שאליהם מועברים הכספים שיועדו לנזקקים, אלא, יש להעביר ישירות את הכסף לנזקקים בצורה מכובדת, ע"י הגדלת הקצבה החודשית ו/או ע"י מתן תלושים לרכישת מזון…
   ואגב, אין לביבי שום קשר לעצירת תקציב כזה או אחר… כל תקציב נידון בוועדת תקציבים המורכבת מנציגי כל המפלגות, ורק וועדה זו היא הקובעת.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: